İçeriğe geç
Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Sessizlikte Farkındalık İnzivası w/ Çağım Tuğ

Temmuz 30, 2019 - Ağustos 4, 2019

Sessizlikte Farkındalık

Sessizliğin de bir sesi var. Zihnin koşturmacası sakinleyince bir çok fark edilmeyen sese yer açılıyor: kalbin sesi, nefesin sesi, rüzgarın sesi, kuşların sesi, gecenin sesi…
Sessizlikte durmak boşlukta kalmak demek değil, hatta tam tersine, sakin ve dingin bir biçimde daha önce kulağımıza geldiğini fark etmediğimiz sesleri keşfetmek demek aslında. Sessizlikte durmak bazen de bedeni dinlemeye, zihinden geçenlere tanıklık etmeye fırsat yaratır, böylece kendimizi biraz daha iyi tanıma fırsatı yakalarız.

Sizi, bir süre için hiçbir şey düşünmeye, planlamaya, organize etmeye veya hazırlamaya gerek duymadan, tıpkı tüm bakımları verilen bir çocuk gibi güven içinde, en basit haliyle sadece içinde bulunduğunuz anı yaşayacağınız bir 5 güne davet ediyoruz. Kitap olmadan, yazı yazmadan, müzik dinlemeden, tüm alışkanlıklardan uzakta, sessizlikteki sesler içinde bir 5 gün. Daha doğrusu yapmaktan hoşlandığınız şeyleri özlemeye fırsat yaratacak, belki bağımlılıklarınızı gösterecek belki de değerini daha iyi anlamanızı sağlayacak bir 5 gün ?
5 tam günlük meditasyon ve farkındalık inzivamızın niyeti de bu: siz her şeyi bize bırakın, sadece en güzel şekilde tanıklık edin hayata. Bedeni ve enerjiyi dengelemek ve güçlendirmek için biraz yoga asana pratikleri, biraz qikung ve taichi de ekleyelim günlük akışa. Yapacağımız birbirinden farklı meditasyonlar en temel farkındalık çalışmaları olsun. Ve tabii ki arındırıcı bir diyet de olsun… (Olabildiğince doğal üretim mevsim sebze ve meyveleri, bitki çayları, ev yapımı sirke, vb)
6. Gün kapanış çemberinde sessizliği bozalım. Pırıl pırıl gözlerle, taze bir beden ve zihinle, daha sağlıklı bir beden zihin enerji ilişkisi ile evlerimize dönüş yapalım.
İnziva için meditasyon, yoga, qikung ve taichi alanlarında hiçbir yetkinlik aramıyoruz. İlk kez inzivamızda deneyimlemeniz için uygun bir programımız var.
“Sessizlik Tanrı’nın dilidir ve geri kalan her şey kötü bir tercümedir.” Rumi
Not: “Ben 5 gün sessiz duramam” diyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin, size özel olarak günlük akışta değişiklik yapalım. Dilerseniz tam sessizliği 3 gün deneyimleyebilir, dilerseniz aynı alanda alternatif bir akışta daha az süren sessizlikte bir inziva geçirebilirsiniz. Fakat bizim önerimiz tüm 5 günü sessizlikte tamamlamak şeklindedir. İçinizde halihazırda bulunan cesaret ve güç ile tanışmanız için bu potansiyeli ortaya çıkaracak fırsatın kendisi zaten inzivada yer almakta. Siz inzivaya gelmeye niyetinizi koyduğunuzda, ihtiyacınız olduğunu veya sizde eksik olduğunu düşündüğünüz her şeyin birer birer kendini göstereceğine inancımız tam.
—————————–
Yer: Nefesköy – İzmit
https://www.facebook.com/Nefeskoy/
Zaman: 30 – 31 Temmuz – 1 -2 – 3 – 4 Ağustos 2019
(Katılımcılardan, 30 Temmuz öğlen saatlerinde Nefesköy’de olmalarını rica ediyoruz. İnzivamız, 4 Ağustos günü öğlen saatlerindeki kapanış çemberi ile son bulacaktır. Haftaiçi zaman ayırmak konusunda sıkışık olan kişiler haftasonu için inzivaya dahil olabilirler.)
————————–
5 tam gün boyunca tam bir sessizlik olacak inzivanın günlük tahmini programı şöyle:
7:00 – 9:00 Meditasyon, nefes, qikung
9:15 – 10:00 kahvaltı
10 – 11 serbest zaman
11 – 12 bireysel görüşme (ihtiyaç halinde)
12 – 13 meditasyon
13 – 13:30 atıştırma, meyve, çorba
13:30 – 14 serbest zaman
14 – 15 meditasyon – anlatı – temel taichi / qikung
15 – 15:30 serbest zaman
16 – 17:30 yoga
18 – 19 akşam yemeği
19 – 20 serbest zaman
20 – 21 meditasyon
22 yatış
—————————
İhtiyacınız olanlar: Nefesköy’de 4 yataklı 3 oda ve bir karavan bulunmaktadır. Kendi çadırınızda konaklamak isterseniz çadır, uyku tulumu (10 C ye uygun olması yeterli), mat, havlu, sıcak tutacak bir şal, yoga vb çalışmalar için rahat bol kıyafetler, boyunsuz düz ve ince tabanlı bez – deri spor ayakkabı, doğada yürüyüş için bir ayakkabı getirmeniz yeterli. Bir de tabii ki inzivaya katılmak için niyet.
İnzivamız gönül bedeli – armağan ekonomisi ile gerçekleşecek. (Bknz armağan ekonomisi: https://goo.gl/j28hox ) İnziva yaptığımız yerin masraflarını ve bütçenizi de düşünerek tahmini olarak ne kadarlık bir desteğin uygun olacağını birebir iletişim ile netleştirebiliriz.

Mesaj gönder
???? Need help?
Scan the code
Merhabalar, nasıl yardımcı olabilirim?