İçeriğe geç

Gerginlik ve Stres Salınımı Egzersizleri (Tension, Stress and Trauma Release Exercises- TRE®️)

“Kendini güvende hissetmeyen bir organizmayı iyileştiremezsiniz. Kendini güvende hisseden bir organizmanın iyileşmesini engelleyemezsiniz.”

“You can’t heal an organism that doesn’t feel safe. You can’t stop an organism from healing that feels safe.”

David Berceli

Bedenlerimiz doğal olarak kendini iyileştirme mekanizmasına sahiptir. Stres ile gündelik temas halinde olmanın doğamızın parçası olduğu zamanlardan geçerken, bedenle bağ kurmak bu iyileştirme mekanizmasına giden en temel yollardan biridir. 

Gerginlik ve Stres salınımı egzersizleri (Tension, Stress and Trauma Release Exercises- TRE®️) Dr. David Berceli tarafından geliştirilmiş, doğadaki hayvanlarda gözlemlenebilir olan ve insan bedenin de kendiliğinden sahip olduğu boşaltım, rahatlama mekanizmasını aktive eder. Peki bu ne demek? 

Kişisel ya da toplumsal olarak strese maruz kaldığında, zihnimiz bir tepki verse dahi ilk reaksiyon bedenimizde ve nefeslerimizde gerçekleşir. Öfke, korku, tedirginlik gibi sayabileceğimiz tüm duyguların arka planında bedendeki kaslar kasılır, nefesler değişir ve “savaşmayı” ya da “kaçmayı” ya da “donmayı” seçer. Sinir sisteminin hayatta kalma dürtüsüyle verdiği bu doğal tepkilerin sonucunda doğada yaşayan hayvanlar bedenlerinde oluşan stresi “salınımlar” yoluyla boşaltır ve yollarına devam ederler. Gündelik hayatın parçası olan stresi bu doğal mekanizmayı kullanarak, salınarak/titreyerek boşaltamadığımızda kaslarda gerginlik ve beden hafızamızda kalıplaşmış bir deneyim olarak kalır. TRE®️ bize (bedenimize) bu doğal salınım mekanizmasını hatırlatır ve yeniden tanıtır. Salınımlar yoluyla bedende kasılı kalmış kaslar rahatlayabilir, donup kalmış parçalar harekete geçebilir ve bedenin bütün olarak hissetmesi desteklenir.

Bahsettiğimiz bu salınım mekanizması insanların öz-düzenleme sisteminin elzem bir parçasıdır. Bireylerin öz-bakımlarını desteklemek için bu öz-düzenleme mekanizmasını kullanma hakkı vardır. TRE; bedende mevcut olan mekanizmayı kişilere öğretmek, bedene hatırlatmak ve bunu güvenli ve etkili bir biçimde kullanabileceklerine dair yol gösterir.

Deprem bölgesi gönüllerine destek seansları

Deprem bölgesinde saha çalışmalarına katılan, sahadan dönen ya da sahaya gidecek olan kişilere/ gruplara ücretsiz çevrimiçi seanslar sunmaktayım. Lütfen bana ulaşın, çevrenizde böyle kişiler varsa iletin.
( yagmurkutlar@gmail.com )

Gerginlik ve Stres Salınım Egzersizleri (TRE®️) Nasıl uygulanır? 

TRE®️, kolaylaştırıcı eşliğinde, birebir ya da grup halinde her kişinin bedenine adapte edilebilecek bir seri egzersiz sonrası bedenin doğal salınımlarının gözlendiği bir çalışmadır. Egzersizler ile bedendeki farklı kas grupları çalıştırılır ve bedenin doğal salınım mekanizması aktive edilir. Yerde, oturarak, ayakta bile uygulanabilir. Süreç her bir beden için her uygulamada değişebilir. TRE®️ kolaylaştırıcısı, kişilerin ihtiyacına göre süreci gözlemlerken yönlendirmeye ve alan tutmaya devam eder. 

Kimler uygulayabilir? 

Çocuk, genç, yaşlı, özel gereksinimli birey fark etmeden her beden* uygulayabilir. 

Neden uygulamak gerekli? 

Bedensel, zihinsel ve ruhsal olarak stres ve travma birikimi ve gerilimin serbest bırakılmaması, sinir sisteminin düzenin bozar ve insanlar arasında çatışma, düşmanlık ve saldırganlığı ortaya çıkarır. TRE®️; gündelik hayat içinde fark etmeden biriken gerilimi güvenli bir şekilde aktive ettiği salınım mekanizması ile kişinin daha dengeli bir konuma gelmesine yardımcı olur. 

Faydaları

• endişe ve kaygıda azalma

• travma sonrası stres bozukluğunda azalma

• daha fazla enerji ve dayanıklılık

• ilişkilerde iyileşme, çatışmalarda azalma

• iş yerinde daha az stres

• daha iyi uyku

• sırt ve kas ağrılarında azalma

• esneklikte artış

• duygusal dayanıklılık

• konsantrasyonda artış

• geçmiş kaynaklı incinmelerde iyileşme

• ciddi hastalıkların yol açtığı duygu durumlarında rahatlama

• kronik rahatsızlıklarda hafifleme

*Akut durumlarda (hamilelik sürecinde ve ameliyat sonrası ilk 6 ayda) ve bazı kronik rahatsızlıklarda uygulanması önerilmez, kolaylaştırıcıyı bilgilendirmeniz önemlidir.