İçeriğe geç
Anasayfa » Yağmur Kutlar

Yağmur Kutlar

1987 yılında İstanbulda doğdum. Hareketli, durmak bilmeyen bir çocuktum. İTÜ Şehir ve Bölge Planlama’da okurken daha dinginleştim ve kendine yeterli yaşamı arama ve kurma heyecanıyla dolmaya başladım.

Doğa yürüyüşleri
İzmit’te bir doğa yürüyüşü / Fotoğraf: Ozan Yıldırım

Doğaya olan ilgim, toprakla çocukluktan beri sürdüğüm dostane ilişki 2011 itibariyle her boş anımda kendimi dağlarda, uzun doğa yürüyüşlerine ve kırsaldaki yaşamı keşfetmeye kadar götürdü.

Ekolojik ve doğal mimari, bütüncül arazi tasarımı, kentte ekolojik yaşam pratikleri konusunda eğitimler ve uygulamalar yaparken bir yandan da bedenimle de daha derin bir ilişki geliştirmeye yoga pratiğiyle başladım. 2012 yılında sadeleşmek, basit bir yaşam sürmek ve esas bir toplulukla birlikte bir yaşam kurmak hayalleriyle Marmariç Yerleşimine uzun süreli gönüllü olarak göçtüm, çünkü şehirden çıkış kararını alarak yola çıkmıştım. 2012-2014 yılları arasında Marmariç’te yaşarken kendimi keşfetmeye devam ettim. Toprak, inşaat işleri, fermente gıdalar, peynir yapımı derken kırsalda hayat süren insanların hayatına dokunmaya başladık.

ekomim
II. Ekomimari ve doğal yapılar atölyesi / Bayramiç / 2012 / Fotoğraf: Filiz Telek

Marmariç Ekolojik Yaşam Derneği ile 2013’te Çınardibi Köy Okulu’nun bahçesini düzenlemekle başlayan proje çocuklarla yapılan atölye çalışmalarıyla zenginleşti ve hala da sürmekte. 2014 yazında Marmariç’in kattıklarıyla İstanbul’a belirsiz süreliğine dönüş yaptım. 2014-2015 yıllarında Kentsel Tasarım Yüksek Lisans programını “Kırsal Yerleşmelerin ortak mekan tasarımı” üzerine yaşayarak ve deneyimleyerek yazdığım tezle tamamladım. Marmariç’te başlayan “köy okulu bahçesi tasarımı” ve “çocuklarla atölyeler”e hem Marmariç’le hem de Herkes İçin Mimarlık Derneği‘yle devam etmekteyim. Bir yandan da yoga, masaj terapi, kontak doğaçlama gibi beden pratikleriyle beslenmeye devam ediyorum.

çınardibi
II. Çınardibi Çocuk Festivali / İzmir-Bayındır / 2015

Kendine yeterli ve sade bir yaşamın peşinden toprak, beden ve çocuklarla çalışmaya devam ederken yarı-göçebe yerimi ararken yazmaya, çizmeye paylaşmaya devam ediyorum.