İçeriğe geç
Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Kontak Doğaçlama Paylaşımı @ Edremit-İDA Dojo

Ekim 6, 2021 @ 17:00 - Aralık 29, 2021 @ 18:30 UTC+0

Temas, mesafe, yakınlık kavramlarının değiştiği ve diğer bedenlerle kurduğumuz ilişki ve iletişimin yeniden tanımlandığı zamanlardan geçmekteyiz. Kendimizle ve çevreyle yeniden bağ kurmak adına ufak ufak kontak doğaçlama paylaşımlarına başlıyoruz. Kontak Doğaçlama Türkiye Ekibinden Yağmur, Edremit’te İda Dojo’da düzenli paylaşımlara başlıyor. Detaylar aşağıda!

“Beden bedene sohbet”

Her Çarşamba 17:00-18:30 (6 Ekim’den itibaren)

1970’lerin başında Amerika’da çağdaş dans alanı içindeki hareket araştırmaları ile ortaya çıkmış ve dönemin kültürel hareketleriyle de birlikte amatör ve profesyonel dansçılar tarafından gelişmekte ve pratik edilmektedir.

Doğaçlama bir dans formu olan Kontak Doğaçlama duyular ve duyumsamalar aracılığı ile yer çekimi, ivmeyi de kullanarak ile mekanı ve mekandaki bedenleri algılayarak, dinleyerek temas kurmaya, beden bedene iletişime dayanır.

Bu paylaşımlar beden farkındalığını ve bedensel iletişim becerilerini destekleyecek, tekli ya da eşli çalışmalar* ile birlikte ve özgür hareket etmeye bir davettir. Beden ve zihni şimdiye ve buraya getirmeye, gevşemeye ve tanımaya dair çalışmalar içerir. Duyumlar aracılığı ile kendini ve diğer bedenleri dinleme yollarını gösterir. Dans, daha çok hareket eden bir bilmece gibidir. Kimsenin ne olacağını önceden bilemediği, her şeyin anda geliştiği bu dans, fiziksel bir sohbet niteliği taşır.

Herkesin katılımına açık olan bu paylaşımlar birbirinden bağımsızdır. Her hafta belirli bir odak ile hem teknik hem yaratıcı doğaçlama hem de farkındalık çalışmaları bir arada sunulacaktır. Düzenli devam etmenizi tavsiye ederim.

Çalışmalara katılmak ya da daha fazla bilgi için İda Dojo‘ya yazabilirsiniz. Çalışmalar en az 1 en fazla 6 kişi ile gerçekleşecektir. Daha fazla bilgi için: 0505 700 31 05

*Eşli çalışmalar pandemi koşullları gözetilerek düzenlenmiştir ve solo çalışmaya açıktır.

*Bu paylaşım alanı açık şapka usulüyle yapılacaktır, gönülden yapacağınız katkıya açıktır.

Kolaylaştırıcı: Yağmur Kutlar


Şehir Planlama ve Kentsel Tasarım eğitimlerini tamamladıktan sonra kırsalda topluluk yaşamı, sürdürülebilirlik ve katılımcı tasarım çalışmalarında farklı dernek ve projelerde yer almış, halen Herkes için Mimarlık Derneği ile çalışmalarını sürdürmektedir. 2011’den bu yana Yoga pratiği, 2014’ten bu yana da Bedensel Terapiler ve Kontak Doğaçlama ile hareket araştırmalarını sürdürmektedir. 2015’ten bu yana Yoga eğitmenliği yapmakta, 2018’den bu yana da Kontak Doğaçlama ekibinin bir parçası olarak hem atölye kolaylaştırıcılığı yapmakta, hem de uluslararası buluşmanın organizasyonunda yer almaktadır.

Marmariç Ekolojik Yaşam Derneği ile 2013’te başlayan çocuklarla yaratıcı hareket ve doğaçlama, mekan tasarımı gibi atölyelere devam etmekte, İda Dojo’nun parçası olarak hem yetişkinler hem de çocuklarla hareket alanını tutmanın ve genişletmenin hayalini kurmaktadır. 2020’den bu yana Çocuk Gelişimi lisans programına devam etmektedir. Yoga, yaratıcı hareket, doğaçlama ve meditasyon çalışmaları sürdürmenin yanında, Aikido çalışmalarından da beslenmekte ve farklı disiplinlerle çalışma merakını korumaktadır.


Fotoğraf: Cansu Kabakçı


Contact Improvisation Sharings

 

We are going through times when the concepts of contact, distance, and closeness have changed and our relationship and communication with other bodies has been redefined. In order to reconnect with ourselves and the environment, we start small contact improvisations. Yağmur from the Contact Improvisation Turkey Team starts sharing regularly at the Ida Dojo in Edremit. Details below!

Body to Body Talk

Every Wednesday 17:00-18:30 (From 6th October)

It emerged with the movement researches in the field of contemporary dance in the USA in the early 1970s and is developed and practiced by amateur and professional dancers along with the cultural movements of the period.

Contact Improvisation, which is an improvised dance form, is based on making contact, body-to-body communication by perceiving and listening to the space and the bodies in the space by using gravity and acceleration through the senses and sensations.

These posts will support body awareness and bodily communication skills, and are an invitation to act freely and together with single or paired work*. It includes work on bringing body and mind into the here and now, relaxation and recognition. It shows the ways of listening to oneself and other bodies through sensations. Dance is more like a moving puzzle. This dance, where no one can predict what will happen and everything develops at the same time, is a physical conversation.

These sharings, which are open to everyone’s participation, are independent of each other. Each week, both technical and creative improvisation and awareness studies will be presented together with a specific focus. I recommend that you continue regularly.

You can write to us to participate in the studies or for more information.

The works will be carried out with a minimum of 1 and a maximum of 6 people.

*Partner works are organized by considering the pandemic conditions and are open to solo work.

*This sharing area will be held in the open hat method, it is open to your contribution.

Facilitator: Yağmur Kutlar

More info: 0505 300 31 05

Venue: İda Dojo / Cennetayağı, 10/A, 799. Sk. No:, 10300 Edremit/Balıkesir

Detaylar

Başlangıç:
Ekim 6, 2021 @ 17:00 UTC+0
Bitiş:
Aralık 29, 2021 @ 18:30 UTC+0
Etkinlik Kategori:
Website:
https://ci-turkey.org/2021/10/04/kontak-dogaclama-paylasimi-edremit-ida-dojo/

Organizatör

Kontak Doğaçlama Türkiye
Organizatör sitesini görüntüle

Mekan

İDA Dojo
Cennetayağı, 10/A, 799. Sk. No:, 10300 Edremit/Balıkesir
Balıkesir,
+ Google Haritalar
Mesaj gönder
???? Need help?
Scan the code
Merhabalar, nasıl yardımcı olabilirim?